Our product range includes a wide range of impact pulverizer machine, impact pulverizer 16 inch, impact pulverizer 20 inch, 42 inch impact pulverizer, 25 inch impact pulverizer and 24 inch hammer mill.
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50-100 kg./hr |
| Machine Capacity | 50 - 100kg/hour |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Power | 7.5 hp |
| Type | Semi-Automatic |
| Warranty | 1 Year |
| Driven Type | Electric |
| Finishing | Paint Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 144000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 150 kg./hr |
| Machine Capacity(kg/hr) | 150 kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Motor Type | electrical |
| Power | 15 HP |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 221000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 150-200 kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Grinding |
| Motor Type | electrical |
| Power | 20 HP |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 630000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 600-700 kg./hr |
| Production Capacity | 600-700 kg./hr |
| Type of Machine | Impact Pulverizer |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Motor Type | electrical |
| Power | 60 to 100 |
| Type of Masala | Dry Ginger, Turmeric |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 360000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Grinding |
| Motor Type | electrical |
| Power | 30 HP |
| Automation Grade | Semi-Automatic, Fully Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 451000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 kg/hr |
| Machine Capacity | 500 Kg./hr |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Grinding |
| Model Name/Number | 32" |
| Brand | Ravi Engineering Works |
| Product Type | Impact Pulverizer |
| Motor Type | electrical |
| Power | 50 HP |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Driven by vision to achieve significant growth in the industry, we are highly engaged in providing Impact Pulverizer
Features:
Hassle free performance
Easy to operate
Price Range:
₹ 216000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Power | 40 HP |
| Capacity | 400-500 kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Motor Type | electrical |
| Motor Power | 40 HP |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 360000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 700 kg |
| Material | Mild Steel |
| Power | 60 HP |
| Weight | 1 Ton |
| Dimension | 32 inch |
| Finish | Color Coated |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 7.5 hp |
| Power | 440 v |
| Capacity(kg/hr) | 100 |
| Material | Mild Steel |
| Ring Diameter | 12 inch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ravi Kumar (Proprietor)
Ravi Engineering Works
Plot No B-20, Khasra No-103/5/1 Ph-2, Rajeev Nagar Village, Begampur
New Delhi - 110081, Delhi, India