We are a leading Manufacturer of horizontal ribbon blender mixer, ss ribbon blender machine, ribbon blender mixer machine, feed ribbon blender and ribbon blender powder mixer from New Delhi, India.
₹ 252000 / Piece Get Latest Price
| Material of Contact Parts | Mild Steel |
| Capacity | 1600 Kg |
| Application | dry powder mixing |
| Blender Type | Ribbon Blender |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Shape | U Shape |
| Powder Mixing | Yes |
| Discharge Type | Bottom Discharge |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 325000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 1000 kg |
| Usage/Application | Mixing |
| Material | Mild Steel |
| Shape | U Shape |
| Powder Mixing | Yes |
| Phase | Three Phase |
| Design Type | Standard |
| Automation Grade | Semi Automatic |
₹ 234000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 Kg |
| Usage/Application | Mixing |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Speed | 30 RPM |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Drive Motor Power | 7.5 HP |
| Finishing | Paint Coated |
| Size | 700x1400x800mm |
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1200 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Shape | U Shape |
| Powder Mixing | Yes |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 387000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1800 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Shape | U Shape |
| Powder Mixing | Yes |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ravi Kumar (Proprietor)
Ravi Engineering Works
Plot No B-20, Khasra No-103/5/1 Ph-2, Rajeev Nagar Village, Begampur
New Delhi - 110081, Delhi, India