Pioneers in the industry, we offer rotary airlock with gear motor from India.
₹ 49000 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 150 mm |
| Material | Mild Steel |
| Lifting Capacity | 1 Ton |
| Pressure | 50 bar |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Motor Power | 1.5hp |
| Temperature | 60 Degree Celsius |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
| Surface | Paint Coated |
| Rotate Speed | 60 RPM |
| Usage/Application | Industrial Machinery |
| Size | 150mm (Diameter) |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are one of the leading suppliers of rotary airlock with gear motor in all across India. Our rotary airlock valves ensure minimum air leakage and low effective pressure drop to convey your bulk material at maximum efficiency.
Ravi Kumar (Proprietor)
Ravi Engineering Works
Plot No B-20, Khasra No-103/5/1 Ph-2, Rajeev Nagar Village, Begampur
New Delhi - 110081, Delhi, India