Providing you the best range of hammer mill spice grinder, semi automatic grinder machine, 12 inch hammer mill, 16 inch hammer mill, 18 inch hammer mill and industrial ball mill machine with effective & timely delivery.
₹ 55000 / Unit Get Latest Price
| Type of Machine | Hammer Mill |
| Capacity | 50kg/hour |
| Motor Power | 5 HP |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Spice Grinding |
| Material | Mild Steel |
| Power Consumption | 3.75 kw |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 10inch |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 40000 / Unit Get Latest Price
| Grinding Material | Spices |
| Grinding Wheel Diameter(mm) | 260mm |
| Max. Grinding Wheel Speed (rpm) | 800 RPM |
| Grinding Wheel/Spindle Motor Power (HP/W) | 3.5 HP |
| Net Weight (kg) | 190 Kg |
| Usage | Grinding |
| Automatic Grade | Semi Automatic |
| Voltage | 230 V AC |
| Phase | Single Phase |
| Capacity | 40 kg/hour |
₹ 72000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(kg/hr) | 300 |
| Material | Mild Steel |
| Power | 7.5 HP |
| Dimension | 12 inch |
| Finish | Polished |
| Power Source | Electric |
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 20 HP |
| Material | Mild Steel |
| Power | 15 HP |
| Capacity(kg/hr) | 200 |
| Ring Diameter | 16 inch |
| Weight | 350 kg |
| Dimension | 8.5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Sky Blue |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 141000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Power | 30 HP |
| Weight | 20 Kg |
| Dimension | 18 inch |
| Finish | Polished |
₹ 387000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2000 Kg |
| Motor Power | 2 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Rotation Speed | 30 RPM |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electrical |
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Motor Power | 3 HP |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Capacity | 25 kg/hr |
| Usage/Application | Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 30000 Piece
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 10 HP |
| Power | 440V |
| Capacity(kg/hr) | 100 |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 290000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 60 hp |
| Capacity(kg/hr) | 600 |
| Material | Mild Steel |
| Ring Diameter | 28 inch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ravi Kumar (Proprietor)
Ravi Engineering Works
Plot No B-20, Khasra No-103/5/1 Ph-2, Rajeev Nagar Village, Begampur
New Delhi - 110081, Delhi, India