Manufacturer of a wide range of products which include besan grinding impact pulverizer and s s impact pulverizer 32 inch.
₹ 99000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Motor Type | foot motor 10 Hp |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 990000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 HP |
| Capacity(kg) | 700 kg/hr |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Machine Rpm | 2000 RPM |
| Motor Pulley Size | 8 inch |
| Voltage | 220 V |
These Impact Pulverizers are designed with utmost sincerity and hard work by using quality assured raw components. Our pulverizers are used for fine grinding. They are compact in design and high in recital. These Pulverizers are quick in functioning and very high in recital. Few impact Pulverizers is ideal for processing Abrasive materials to a fine Powder in a Single pass No need for a pregrinding. This unit is especially designed for the fine and micro fine grinding of Soft, Hard, and Blocky Materials.Our customers can get these products from us in several sizes at reasonable prices.
Ravi Kumar (Proprietor)
Ravi Engineering Works
Plot No B-20, Khasra No-103/5/1 Ph-2, Rajeev Nagar Village, Begampur
New Delhi - 110081, Delhi, India