We are a leading Manufacturer of sigma mixer machine, ss sigma mixer, industrial sigma mixer, automatic sigma mixer machine and double arm sigma mixer from New Delhi, India.
₹ 180000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 110 Liter |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Grey, Blue, Orange Grey |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 380 V AC |
| Power | 3.75 kW |
| Driven Type | Electric |
| Speed | 40 RPM |
| Electric Motor | 5hp |
| Frequency | 50 Hz |
| Size | 500x500x450mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Paint Coated |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 201000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 150 L |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Grey |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 351000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 300 L |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Green, Blue, Grey, Green and Blue |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 540000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 600 L |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Blue |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 720000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Blue |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Ravi Kumar (Proprietor)
Ravi Engineering Works
Plot No B-20, Khasra No-103/5/1 Ph-2, Rajeev Nagar Village, Begampur
New Delhi - 110081, Delhi, India